Vedecké metódy psychológie

K vedeckým metódam psychológie patria metódy, ktoré napomáhajú v psychológii pri poznávaní osobnosti z psychologického pohľadu. Aby psychológ vedel ako má dotyčnému človeku pomôcť musí v prvom rade poznať jeho problémy a to jeho psychologické odchýlky prípadne choroby.

Na zisťovanie psychiky existujú a zároveň psychológovia využívajuú tieto metódy:

EXPERIMENT- je psychologická vedecká metóda, ktorá vychádza z pozorovania javov, ktoré boli zámerne vyvolané za vopred stanovených podmienok. V tejto metóde sa môže vytvoriť Modelová skupina, ktorá je určená do nejakého priestoru. Danej skupine je potom zadaný umelý problém, pri ktorom je úlohou psychológa sledovať každého člena osobitne ako si s daným problémom poradí. V experimente nemusí ísť len o skupinu, môže ísť aj o jednotlivca.

METÓDA TVRDÝCH FAKTOV – sa opiera o zistenie spoľahlivých a ľahko overiteľných údajov ako sú napr. výsledky na skúškach, štúdijné výsledky, ale aj vek alebo záujmy.

LAICKÉ SPRÁVY- sú získané informácie o konkrétnom človeku od ďalšieho človeka alebo skupiny ľudí. Tieto získané údaje je však nutné brať s rezervou, pretože sa nemusia zakladať na pravdivom tvrdení. Napriek tomu môžu mať určitú váhu v psychodiagnostickom posúdení.

SPONTÁNNE VÝTVORY (samovoľné) – sú významným prostriedkom na zistenie mnohých údajov o danom posudzovanom človeku (proband) ako je napr. vyjadrovanie, fantázia, obratnosť, osobný vkus atď. Patrí sem spontánna kresba, rukopis, amatérske výrobky a iné výtvory. Pri tejto metóde hovoríme o tzv. analýze ľudskej činnosti.

METÓDA ROZHOVORU – je značne obtiažnou metódou, pretože okrem získavania informácií o probandovi je potrebné sledovať aj neverbálne prejavy, čo už však je súčasťou ďalšej vedeckej metódy psychológie – pozorovania. Metóda rozhovoru si vyždauje profesionálny cit, skúsenosť a nadanie.

POZOROVANIE – je metóda, v ktorej získavame isté psychologické poznatky o pozorovanej osobe v prirodzených životných podmienkach, ktoré nemôžeme zámerne navodzovať, ale musíme čakať na vznik žiadúcej situácie. Táto metóda je veľmi dobrou metódou, ktorá pomáha probandovi, aby sa mu darilo zbaviť napr. nežiadúcich zlozvykov.

METÓDA SEBAPOZOROVANIA - patrí k najstarším metódam psychológie a jej základom je tzv. introspekcia (pohľad do seba samého). Podstatou introspekcie je opis vlastných zážitkov, ktoré podáva sám človek psycholégovi na posúdenie. Tieto údaje alebo zážitky je však potrebné overovať alebo dopĺňať ďalšími údajmi, ktoré získava psychológ prostredníctvom iných metód.

PSYCHOLOGICKÝ TEST – je štandardný jednotne používaný a jednotne vyhodnocovaný súbor úloh, zameraný na zisťovanie úrovne nejakej psychickej vlastnosti alebo schopnosti, čo umožňuje porovnanie s ostatnými jedincami.